Wpisy z kwiecień 2013

Żaby

Żaby Żaby zielone należą do płazów bezogonowych. W Polsce mamy żaby zielone takie jak żabę jeziorową, żabę śmieszkę oraz żabę wodną. Ich wspólną cechą jest to iż są bardziej lub mniej zielone oraz że prowadzą dzienny tryb życia związany z wodą. Wszystkie te żaby charakteryzuje podobny wygląd, ubarwienie ciała i rysunek na nim. Żaba jeziorowa uwielbia zagrzebywać się w ziemi w chłodniejsze dni. Żaby zielone są doskonałymi pływakami ale zawsze unikają otwartych przestrzeni i najlepiej się czują na przybrzeżnych wodach w pobliżu brzegu. Najczęściej chowają się wśród roślin. Żaby można spotkać wszędzie gdzie są małe zbiorniki wodne pośród pól czy lasów. W okresie od września do kwietnia żaby przesypiają zagrzebane w mule na dnie zbiorników. zbiorników mule zimują również kijanki z których na wiosnę wyrosną młode żaby. Żaby wędrują pomiędzy różnymi zbiornikami wodnymi. Zasiedlają wszelkie wody stojące i wolno płynące. Żaby po śnie zimowym rozbudzają się zwykle w okolicach miesiąca marca lub kwietnia.

Pies w bloku

Pies w bloku Osoby, które posiadają psa i mieszkają w bloku z pewnością nie wyobrażają sobie życia bez ukochanego czworonoga, ale wszystko zależy od tego jakiego rodzaju jest to blok, jakie jest usposobienie psa, jego wielkość i rasa. W wieżowcu posiadanie psa przez co piątego mieszkańca sprawia, że jest to blok pełen psów, trawniki dookoła są zapełnione przez psie kupy i nie sposób nie natknąć się w windzie na czworonoga, nie zawsze przyjaźnie nastawionego. Dlatego jak już pies to w maksymalnie kilkurodzinnym budownictwie a nie w wieżowcu. Podstawą wybory powinno być usposobienie psa, jeśli jest to rasa hałaśliwa, szczekająca od rana do wieczora, gdy pies wyje zawsze gdy właściciele wyjdą to żadne z sąsiadów nie zniesie takiego towarzystwa za ścianą. Tacy posiadacze psów są uciążliwi i pies też się meczy. Duże psy w bloku to czysta głupota, brak im miejsca do wybiegania się, są często agresywne i po prostu się męczą. Agresywne rasy powinny być zabronione w blokach, zwłaszcza że właściciele często nie są w stanie zapanować na psem. Tak więc pierwszą podstawową zasada wyboru psa do bloku powinien być rozsądek potencjalnego właściciela a nie postępowanie wedle zasady „wolność Tomku w swoim domku”.

Szczekanie

Szczekanie Pies swoim HAU zawsze chce nas co czymś poinformować. Ktoś idzie po schodach, chce wyjść na spacer, wita domowników po powrocie z pracy czy zakupów. Niekiedy szczekanie może stać się uciążliwe szczególnie jak taki pies szczeka bo jego właściciele właśnie wyszli na dłużej z domu. Pies potrafi godzinami wyć i szczekać i nic go przed tym nie powstrzyma. Aby temu zapobiec warto już szczeniaka dokładnie obserwować i reagować na jego nieporadne szczekanie. Są rasy psów które szczekanie mają już w genach i możemy się spodziewać nielichych kłopotów spowodowanych właśnie ich HAU. Teriery, kolie owczarki czy szpice należą właśnie do tej głośnej gromady. Musimy bardzo cierpliwie wychowywać szczeniaka aby nie zaburzyć jego równowagi psychicznej i nie spowodować zamiast wyciszenia wzrost natężenia hałasu. Jeśli pies będzie się bał będzie więcej szczekał. Już mały szczeniak wydaje różne odgłosy na razie ciche i nieudolne ale one z czasem mogą stac się wielce denerwujące więc trzeba już na początku je ograniczać. Nie wolno ich ignorować ale należy starać się zrozumieć co ma nam do przekazania ten mały psiak. Nie wolno go karcic ani krzyczeć po nim. Tylko cierpliwość może pomóc.

Rasy

Rasy Psy to wiele set ras, które czasem zupełnie się różnią. Podstawowy podział dotyczy wielkości psów: psy miniaturki, małe, średnie i duże. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna dzieli psy na 10 grup. Pierwsza stanowią owczarki i wszystkie psy pasterskie. Drugą sznaucery, pinczery i psy górskie. Trzecią teriery, a czwartą jamniki. Piąta grupa to szpice a szósta psy gończe. Grupa siódma to wyżły a w ósmej są psy do aportowania i dowodne. W przedostatniej grupie są psy ozdobne a w ostatniej charty. Ten podział wyodrębniono z uwzględnieniem podstawowych ras i funkcji psów. Jest wiele ras do siebie bardzo podobnych, ale są psy które znają i podziwiają wszyscy. Do takich psów należą Alaskan Malamute, które w Polsce stały się bardzo popularne, choć niektórzy skazują je na cierpienie trzymając w bloku. To doskonałe psy pociągowe, najlepiej odnajdujące się w śnieżnych zaprzęgach, w ciągnięciu dużych ładunków i na dalekie odległości. Są to psy często mylone przez nowicjuszy z Syberian Husky. Innym ciekawym psem jest nowofundland, typowy pies wodny, świetny pływak. To duży pies o bardzo przyjaznym usposobieniu i z wrodzonymi zdolnościami do ratowania tonących. Z kolei Basset Hound to znany pies słynny z wielkich uszu, krótkich łap i postawnego ciała. Mimo swojego ociężałego wyglądu to idealny pies myśliwski.