Wpisy z kategorii Zoo

Owady w zoo

Pokazowe owady dla ludzi są bardzo często spotykany zjawiskiem wykorzystywanym przez ludzi do zarabiania pieniędzy, ponieważ to niestety w dzisiejszych czasach jest przepustka do tego, aby móc godnie i dostatnio żyć. Niektórzy mówią, że pieniądze szczęścia nie dają, ale ja twierdze, że bez nich i tak człowiek będzie nieszczęśliwy. Człowiek postanowił zgromadzić w jednym miejscu wiele zwierząt różnych gatunków, ale oczywiście takich, których nie możemy zobaczyć, na co dzień naszym najbliższym otoczeniu. Jednak pomimo tego, że taki wysiłek na pewno wymagał wielu nakładów finansowych i jak sądzę wielu pozwoleń i oczywiście wyrzeczeń ze strony pomysłodawcy i wykonawcy. Zoo to bardzo fajny pomysł na spędzenie wolnego popołudnia wraz z rodziną czy z drugą ukochana osobą. Owady w zoo są przeważenie bardzo egzotyczne, co z resztą jest chyba jednym z głównych powodów, dla którego ludzie przybywają do zoo, aby oglądać takie dziwne stworzenia. Zoo jak jest usytuowane w miejscu ruchliwym przynosi duże zyski.

Najlepszy przyjaciel człowieka

Jak już wcześniej wspomniano zwierzęta są najlepszymi przyjaciółmi człowieka ludzi. Zwierze może być naszym najlepszym kompanem, zawsze nas wysłucha, możemy się mu zwierzyć z nurtujących nas problemów, zawsze zrozumie, nigdy nam nie przerwie. W podziękowaniu za tą wierną przyjaźń i przywiązanie powinniśmy zadbać by nasz zwierzak czuł się jak najlepiej i miał zapewnione jak najlepsze warunki do normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy o zapewnieniu mu odpowiedniej ilości ruchu oraz swobody, by nie musiał cały czas gnieść się w małym mieszkaniu, szczególnie w przypadku zwierząt potrzebujących swobody i dużej ilości ruchu, na przykład psów. Skoro zwierze jest najlepszym przyjacielem człowieka, nie powinniśmy się dopuszczać haniebnych czynów porzucania naszych pupili lub oddawania ich do schronisk, gdyż z najlepszym przyjacielem nie postępuje się w taki sposób. Musimy pamiętać, że zwierze ma też swoje uczucia, przywiązuje się do nas, a poprzez jego odrzucenie przeżywa ono ogromne rozterki i żałości, których nie da się opisać.

Rozrywka i zabawa

Nasz pupil i zwierzątko domowe może nam przynieść wiele radosnych i zabawnych chwil. Zabawa z nim często powoduje u nas poprawę humoru, wpływa na nasze samopoczucie i tym podobne. Zarówno nasze zwierze domowe czerpie przyjemność ze wspólnej zabawy. Musimy jednak pamiętać, że nie jest ono zabawką i nie zawsze będzie miało ochotę na wspólne gry i harce kiedy my takową posiadamy. Zwierzęta w różny sposób dają nam do zrozumienia, że nie są obecnie zainteresowane wspólną zabawą i chcą by zostawić je w spokoju i powinniśmy to uszanować. Wspólna zabawa i spędzanie czasu z naszym pupilem, jest bardzo ważne, gdyż pozwala to na zaciśnięcie więzi pomiędzy zwierzęciem, a panem oraz jeszcze większe oswojenie naszego zwierzaka z nami. Pamiętajmy także, że wiele zwierząt domowych, szczególnie psy potrzebują dużej ilości ruchu, dlatego świetnym pomysłem na wspólną zabawę, która obu stroną przyniesie radość, są różnego rodzaju zajęcia na otwartej przestrzeni, na przykład w parku, gdzie pies może się wybiegać, nie musząc chodzić na smyczy przy nodze lub siedząc spokojnie w mieszkaniu.

Szkolenie zwierząt

Wielu z nas chciałoby, żeby nasze zwierzęta domowe, a szczególności psy od razu rozumiały to co do nich mówimy oraz to co jest zła i czego nie mogą robić. Oczywiście pies sam się tego nie nauczy i potrzebna jest mu nauka. Mamy dwie możliwości albo szkolenie naszego psa samodzielnie, albo wysłanie go na specjalistyczne szkolenie do jednej z licznych psich szkół. Pies musi przyzwyczaić się i nauczyć podstawowych zasad, a na pewno nie będzie sprawiał nam problemu nawet jeśli mieszkamy w małym mieszkaniu bloku. Pamiętajmy jednak, że zwierze jest tylko zwierzęciem i nie jest nieomylne, w szczególności jeśli nawet my popełniamy błędy. Dlatego nawet wyszkolony pies może czasami nabroić i zrobić coś co było mu wyperswadowywane podczas szkolenia i treningu. Mimo to nauczenie naszego pupila podstaw zachowania, których powinien przestrzegać jest podstawą, gdyż w później może być już zapóźni, by spróbować w nim coś zmienić i może on stwarzać tylko liczne kłopoty.

Miłość do zwierząt

Nasze zwierzęta domowe powinny być obdarzone przez nas uczuciem, a szczególnie troską. Dobre nastawienie w stosunku do nich i ciepło z jakim się do nich odnosimy wpływają także na nie same powodując, że stają się bardziej ufne w stosunku do nas i nasz kontakt z nimi jest jeszcze bardziej zażyły. Każda istota potrzebuje miłości, także zwierzę. Dlatego jeśli nie posiadamy swojego pupila, a myślimy intensywnie nad możliwością przygarnięcia czy zakupienia zwierzęcia domowego, odwiedźmy najpierw schroniska i zobaczmy czy tam nie znajdziemy czworonoga, który nas zauroczy i będziemy chcieli właśnie mu okazać naszą miłość, na którą w pełni zasługuje, szczególnie za zło jakie go spotkało ze strony ludzi przed trafieniem do schroniska. Zwierzęta obdarzone uczuciem będą je umiały w wspaniały sposób odwzajemnić poprzez ufność do swojego właściciela i przywiązanie, które podczas nawet krótkiej rozłąki powodują w psie prawdziwe uczucie cierpienia. Nie na darmo mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, także każde inne zwierze, odpowiednio przez nas traktowane, może nim zostać.

Gryzonie

Wielu z nas z niechęcią patrzy na szczury czy też myszy, nawet te hodowlane. Te małe zwierzęta kojarzą nam się głownie z kanałami, polami czy też piwnicami i raczej nie lubimy ich spotykać. Jednak już na chomiki czy też świnki morskie patrzymy bardziej przychylnym wzrokiem. Nie kojarzymy już ich jako zabrudzających nasze piwnice szkodników.Kiedy chcemy mieć jakiegoś futrzaka w domu, ale nie chcemy, aby to było za duże zwierzę, możemy kupić sobie gryzonia. Zwierzęta te można, w większości przypadków, zabierać ze sobą, kiedy wyjeżdżamy na przykład na wakacje. A nawet gdyby nie, to łatwiej znaleźć dla nich jakiegoś zastępczego opiekuna niż dla psa czy kota. Domem gryzonia jest klatka lub akwarium, których dno należy wysypać trocinami. Trzeba dbać o to, by nasz mały pupil miał świeże trociny. Pamiętajmy bowiem, że w małej klatce nie tylko jedzą i bawią się, ale również załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne. W akwarium lub klatce nie może też zabraknąć poidełka. Dobrze jest również wstawić jakąś zabawkę.Niestety gryzonie żyją znacznie krócej niż psy czy koty.

Rybki

Rybki nie należą do zwierząt, do których moglibyśmy się przytulić albo je pogłaskać. Nie przybiegną, gdy wejdziemy do domu merdając ogonem, lub ocierając się o nogi. Nie porozmawiają z nami w swoim języku, jak to często robią koty i psy. A mimo to wiele osób nie chce mieć w domu innych zwierząt. Ci cisi przyjaciele cieszą oko oraz uspakajają. W zasadzie nic od nas nie chcę, nie trzeba się z nimi bawić, nie trzeba ich wyprowadzać na spacer.Zanim kupimy rybki trzeba zapatrzeć się w akwarium. Wielkość akwarium zależy od tego, ile rybek mamy zamiar hodować. Czym większe akwarium kupimy, tym więcej rybek możemy do niego włożyć. Poza tym większe akwaria wymagają od nas mniejszego nakładu sił, sprząta się je bowiem rzadziej. Gdy mamy już akwarium należy zająć się jego urządzaniem. Czym mniejsze akwarium, tym taniej wyjdzie nam jego wyposażenie. Dno akwarium można wysypać kamyczkami, w które można wsadzić na przykład sztuczne roślinki. To, co chcemy mieć w akwarium, zależy wyłącznie od nas samych. Niewątpliwie natomiast w każdym akwarium musi znaleźć się filtr oraz grzałka. Dopiero teraz można udać się do sklepu zoologicznego, gdzie kupimy rybki. Nabywając je należy dowiedzieć się u sprzedawcy, jakie gatunki mogą ze sobą przebywać, gdyż ryba drapieżna z roślinożerną nie jest najlepszym połączeniem.

Przyroda wiele potrafi, czyli cechy wartościujące zwierzęta

Podobnie jak kaszaloty, mieczniki czy bieługi wydają charakterystyczne klik. Te bardzo wysokie dźwięki szybko przemieszczają się w wodzie i powracają we wzmocnionej postaci, gdy napotykają cos na swojej drodze. Zwierzę dowiaduje się w ten sposób o umiejscowieniu i odległości od przeszkody. Foki i uchatki wydają inne dźwięki, bardzo niskie. Nietoperze przemieszczają się nocą, używają wtedy do polowania takiej samej techniki echolokacji, czyli echosondy. Potrafią złapać w locie owada nawet go nie widząc. Wydają przez nos niesłyszalne dla ucha człowieka ultradźwięki. Ich dobrze rozwinięte uszy wychwytują i przekształcają sygnały dźwiękowe. Rozproszone w czasie pory deszczowej gnu, w porze suchej gromadzą się w stada, którymi wędrują do rzadko występujących rodeł wody. Żyjące w morzu łososie przebywają tysiące kilometrów, aby mieć młode w tej samej rzece, w której się urodziły. Kierują się zapachem wody. Węgorze podróżują w odwrotnym kierunku: porzucają rzeki, w których żyją aby na tarło dotrzeć do morza sargassowego w rejonie oceanu atlantyckiego. Gołąb wędrowny potrafi powrócić do swojego gołębnika a odległości nawet 1500 kilometrów. W drodze kieruje się za pomocą słońca.

Cechy szczególne zwierząt oraz ich uzdolnienia

Ryjówka, najmniejszy na świecie ssak, ma maleńkie oczy, które osłania sierść. Chociaż jej wzrok jest za dobry, słuch i węch są bardzo dobrze rozwinięte. Ośmiornica, podobnie jak jej kuzynki mątwy, również posiadające ogromne ramiona, ma bardzo złożone oczy, dzięki którym może dobrze widzieć pod woda. Oczy ptaków są bardzo dobrze wykształcone, a ich wzrok przystosowany do sposobu życia. Na przykład sowa widzi przecież bardzo dobrze w ciemności. Oczy muchy są siatkowate. Każda komórka siateczki jest niezależnym okiem widzącym tylko część rzeczy. Niektóre zwierzęta są niewidome, jak na przykład delfin suzu żyjący w indyjskiej rzece Ganges czy pewne gatunki kretów. Małpa ma najmocniejszy głos ze wszystkich ssaków. Worek rezonujący, który wisi u jej szyi, nadyma się aż do wielkości głowy. Żaba gdy skrzeczy tez się nadyma. Samce nawet śpiewają, aby zwabić samice. Gwarek jest najbardziej uzdolnionym ptakiem w udawaniu wszelkich odgłosów. Potrafi naśladować wszystkie barwy głosu nawet człowieka. Potężny ryk lwa rozlega się w promieniu kilometrów: jest to niejakie ostrzeżenie przed wejściem n jego terytorium. Szarańcza i pasikoniki wydają dźwięk pocierając nożykami o skrzydła. Dzięki swoim skrzydłom pszczoła i koszmar też wydają dźwięki.

Ślimaki

Ślimaki W wodach stawów żyją różne zwierzęta. Wśród nich nie może zabraknąć ślimaków. Ślimaki są z jednych ogniw biologicznych w stawie. Ślimaki to takie swoiste pogotowie ratunkowe stawów. Jeśli jakąś rośliną zachoruje i może zagrażać z niej zgnilizna ślimaki ją unieszkodliwiają. Ślimaki lubią się żywić nadgniłymi i chorymi częściami roślin, glonami oraz osadem na zbiornikach. To taka swoista służba sanitarna. Ślimaki oczyszczają również liście roślin wodnych z mułu i osadów. Czynią to w momencie jak po nich pełzają. W Polsce występuje około pięćdziesięciu rodzajów ślimaków słodkowodnych. Najpospolitszym gatunkiem jest błotniarka stawowa. Błotniarka stawowa to największy polski ślimak wodny. Dorasta nawet do siedmiu centymetrów. Można go spotkać praktycznie w niemal każdym zbiorniku wodnym. U młodych ślimaków muszla jest przejrzysta. Na głowie ślimaka są czułki. Już wczesną wiosna ślimaki składają jajeczka. Jajeczek jest bardzo dużo a małe ślimaczki przebywają głównie na brzegu stawów. Ten okres jest bardzo dla nich niebezpieczny gdyż stanowią łatwy łup dla ptaków.