Wpisy z kategorii Biologia

Owady spotykane, na co dzień

Owady w naszym otoczeniu są bardzo często spotykane, ale niestety nie zawsze te spotkania są przyjemne. Niekiedy zdarza się tak, że człowiek niestety po spotkaniu z owadem ma bardzo niemiłe wspomnienia, co bardzo często jest siłą napędową do tego, aby likwidować owady. Bardzo częstym owadem, na jakiego możemy się natknąć jest między innymi osa czy pszczoła. Są to owady niby pożyteczne dla człowieka, ponieważ dzięki nim nasze rośliny mogą się rozmnażać i oczywiście wydawać owoce, które człowiek później zjada z największym smakiem. Owady typu pszczoła niestety posiadają dość duży temperament, a co za tym idzie, jeżeli spotkają się z minimalną formą agresji ze strony człowieka natychmiast atakują. Atak pszczoły może dla człowieka skończyć się niemiłym użądleniem. Wszystko było by dobrze, gdyby niektórzy ludzie niebyli uczuleni na jad pszczoły. Jeżeli człowiek uczulony zostanie użądlony, to natychmiastowo jest mu potrzebna pomoc lekarska, a w przypadku baraku jej pomocy, człowiek poszkodowany może nawet umrzeć.
Przypadki roznoszenia śmiertelnych chorób przez owady są spotykane w naszym świecie i niestety nie są to tylko smutne założenia, ale niestety jest to straszna rzeczywistość. Możemy się pocieszać tym, że takie wypadki są bardzo rzadkie w naszej szerokości geograficznej. Niestety owady przybywające z innych kontynentów, posiadają skażenie w swoim ciele i jeśli ukąsiłyby jakiegoś człowieka w swoim środowisku to ma on szanse na przeżycie większe, ponieważ jego organizm jest bardziej przygotowany na takie zdarzenia niż człowieka mieszkającego w innym środowisku, który jest uodporniony na inne choroby. Jeżeli człowiek zostanie narażony na zbyt długie działanie zbyt szkodliwych środków to oczywiście mu one zaszkodzą i tak samo jest z owadami, jeżeli ukąsi nas jakiś zakażony owad to najprawdopodobniej zostaniemy zarażeni, jakąśchorobą, która niestety może spowodować wielkie i bardzo niekorzystne konsekwencje. Musimy dbać o samych siebie i często chodzić do lekarza, a zwłaszcza po jakimkolwiek ukąszeniu.

Owady pożyteczne

Pomoc dla człowieka ze strony owadów jest bardzo często spotykanym zjawiskiem. Owady wbrew niemiłym stereotypom również mogą być bardzo pomocne dla człowieka. Jeżeli człowiek tylko ruszy trochę głową i pomyśli jak odpowiednio spożytkować potencjał, który tkwi w owadach to oczywiści może osiągnąć wspaniałe wyniki. Weźmy na przykład osy lub pszczoły. Jeżeli pszczoły są odpowiednio dokarmione przez człowieka to potrafią zrobić przepyszny miód, który jest bardzo popularny dla człowieka. Dzięki miodowi człowiek potrafi nawet wyzbyć się ze swojego organizmu złych toksyn, które powodują jego osłabienie i w konsekwencji mogą grozić nawet chorobom. Dlatego człowiek stara się jak tylko może, aby odpowiednio wykorzystać wszystko, co w naturze jest do wykorzystania. Niekiedy jest to wykorzystywanie nadmierne i jak to zwykle bywa człowiek wykorzystuje wszelkie surowce mineralne i ziemia zostaje zdegradowana przez wiele lat, a to nic innego jak szkodzenie samemu sobie, ale człowiek nie potrafi tego zrozumieć.

Owady szkodliwe

Pasożyty to największa zmora człowieka. Pasożyty bardzo często powoduj wielką szkodę człowiekowi, a ten z kolei dokłada wszelkich starań, aby pozbyć się powodu, dla którego odczuwa tka wielką szkodę. Pasożyt to nic innego jak owad, a nawet stworzenie, które działa na niekorzyść człowieka. Bardzo często ludzie określają siebie nawzajem szkodnikami, ale tylko w sytuacjach, kiedy jeden drugiemu wyrządza krzywdę lub działa na niekorzyść drugiego człowieka. To właśnie z pasożytami człowiek ma najwięcej zatargów, to pasożyty przyczyniają się do strat, jakie ponoszą rolnicy i to właśnie one spędzają dużej części ludzi sen z oczu. Szkodniki to stworzenia, które niekiedy nawet nieświadomie działają na niekorzyść człowieka, a co za tym idzie same sobie, ponieważ w konsekwencji takiego działania człowiek w końcu wyeliminuje takie stworzenia. Jeżeli człowiek spróbuje zmienić naturę danego owada i zacznie wykorzystywać go jako swojego pracownika to oczywiście będziemy mogli zrezygnować z określenia pasożyt, ale to jest bardzo trudne do osiągnięcia.

Środki owadobójcze

Śmierć owadom ze strony chemii jest bardzo często wykorzystywana podczas wojny, jaką człowiek toczy z owadami. Chemia jest źródłem powstawania wszelkich środków owadobójczych, które są bardzo często wykorzystywane przez człowieka w momencie, jeżeli chce on się pozbyć jakiegoś robaka czy większej ilości owadów. Środki owadobójcze są niestety bardzo szkodliwe nie tylko dla owada, ale również człowieka i jego najbliższego otoczenia, a tak właściwie otoczenia, w którym został użyty dany środek owadobójczy. Jednak, jeżeli mamy zamiar rozpocząć wojnę z owadami to oczywiście ot jest najbardziej skuteczny środek na eksterminację tych stworzeń, a jeżeli sami wolimy nie bawić się w tak groźne rozwiązania to oczywiści możemy udać się do specjalisty, który z cała pewnością zajmie się naszym problemem, jednak musimy liczyć się z tym, że żaden człowiek nie wykona nam tej usługi za darmo, więc jeżeli chcemy mieć dobrze wykonaną pracę to musimy liczyć się z tym, że osoba wykonująca dane zadanie zażąda od nas zapłaty.

Owady

Owady zawsze wrogiem człowieka? To jest przekonanie, które panuje u ludzi, oczywiście nie u wszystkich ludzi. Najczęściej inne zdanie jest spotykane u tej grupy ludzi, która, na co dzień zajmuje się owadami i są oni świadomi, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka każdy owad. Oczywiście jest grupa robaków, bo tak właśnie potocznie określa się owady, która jest jedynie szkodnikami i działa na niekorzyść człowieka, ale oczywiście nie możemy wszystkich owadów wrzucać do pojemnika podpisanego jedną karteczką. Jest całkiem spora grupa owadów, która działa na korzyść człowieka i pomaga mu w momencie, kiedy on nawet nie ma o tym zielonego pojęcia. Człowiek to stworzenie, które żyje w oparciu o stereotypy. Jeżeli raz człowiek się zrazi powiedzmy do owada to już do końca życia będzie żywił do niego urazę, oczywiście wszystkie owady z tego gatunku będzie uważał za swoich wrogów i stworzenia, które należy tępić, chociaż tak naprawdę niekiedy wcale nie mamy racji, a zabijanie owadów czasami przynosi nam wielką stratę.

Strzygonia choinówka

Strzygonia choinówka należy do jednych a najgorszych szkodników lasów iglastych. Jest to szkodnik tak zwany pierwotny czyli że atakuje wyłącznie drzewa zdrowe i silne. Strzygonia choinówka należy do motyli. Pojawiła się masowo na północy kraju w latach tysiąc dziewięćset dwudziesty drugi do tysiąc dziewięćset dwudziestego drugiego. Wyrządziła ona w tamtych latach ogromne szkody szczególnie w Puszczy Augustowskiej, Puszczy Nadnoteckiej oraz Puszczy Kurpiowskiej. Wtedy należało wyciąć z powodu zniszczeń sto tysięcy hektarów lasów. Następnym takim okresem szczególnej działalności strzygonia choinówki był okres od tysiąc dziewięćset trzydziestego drugiego do tysiąc dziewięćset trzeciego. Wtedy pod topór poszło pięćdziesiąt osiem tysięcy hektarów drzew. Samica składa jasnozielone jaja na igłach i młodych pędach drzew iglastych. Młode gąsienice ogryzają igły, stare osobniki zjadają igły w całości lub nadgryzają pąki i korę młodych pędów. Zimują w ściółce jako poczwarki. Główną metoda zapobiegania jej działalności jest sadzenie lasów mieszanych.

Odpowiedzialność na zwierzętami

Posiadanie własnego zwierzaka to nie tylko niekończąca się zabawa, ale także duża ilość obowiązków. Musimy zadbać o potrzeby naszego zwierzaka, obojętnie czy jest to pies, kot, czy jakiekolwiek inne zwierze domowe. Musimy pamiętać także, że zwierze to także żywy organizm, a nie zabawka, więc nie dziwmy się kiedy nie będzie miało ochoty na psoty i zabawę wtedy kiedy my, że będzie cieszyć się każdym naszym głaśnięciem i że podczas naszej całodniowej nieobecności będą cały czas leżeć w bezruchu nic nie niszcząc ani nie psując. Musimy im zapewnić odpowiednie warunki, otwartą przestrzeń gdzie nic je nie krępuje, odpowiednie pożywienie oraz troskę i zainteresowanie każdego dnia. Wiele razy widzimy w mediach obrazy pokazujące przeludnione schroniska, a sami nieraz mieliśmy styczność z uroczymi, często małymi jeszcze psami, czy kotkami porzucanymi na ulicy, w środku zimy, które skazane są na pewną śmierć. Decyzja o posiadaniu zwierzaka powinna być przemyślana i zdecydowanie podjęta, byśmy jej później nie żałowali.

Brudnica nieparka

Brudnica nieparka to motyl żyjący w lasach i sadach. Jest szeroko rozpowszechniony a szczególnie liczny jest na południu naszego kraju. Czasami występuje masowo. Roi się w miesiącach letnich w lipcu i sierpniu w lasach liściastych i mieszanych. A także w sadach.. Prowadzi całodobowy tryb życia czyli można ją spotkać bez względu na porę dnia i nocy. Samce latają w różnych kierunkach natomiast samice ponieważ są bardziej ociężałe siedzą na pniach i konarach drzew i przepełzają z miejsca na miejsce. Jaja składają na korze pni w miejscach jasnych i słonecznych. Przeważnie na obrzeżach lasów i sadów. Złożone przez samicę jaja przykrywa ona śluzem i okrywa brunatnymi włoskami z własnego odwłoka. Takie gniazdo wygląda jak skrawek filcu. Gąsienice wylęgają się w kwietniu następnego roku i pozostają w gromadce przez kilka swoich [pierwszych dni. Zaczyna się wielkie żerowanie szczególnie na dębach, czasami na drzewach iglastych. Ogryzają im liście i igły. Jeśli skończy się żerowisko przędą nić na której wiatr przenosi je na inne miejsce.

Meszki

Meszki sa bardzo podobne do komarów ale są o wiele mniejsze. Kąsają samice. W Polsce mamy około pięćdziesięciu odmian meszek. Żywią się krwią. Meszki występują najczęściej na podmokłych terenach. Meszki są groźne jedynie w dzień, zwłaszcza po południu i wieczorem. Atakują chmarami ludzi, zwierzęta, wciskają się wszędzie – do uszu, nosa, ust, wpadają pod powieki i wpadają do gardła. Lubią kąsać w miejsca gdzie jest cienka skóra. Nie przenoszą chorób ale maja bardzo toksyczną ślinę. Ich ukąszenie jest bardziej bolesne niż ukąszenie komara. Ukąszenie może spowodować obrzęki, zaczerwienienia i wysoką gorączkę. Jeszcze gorsze są kaczmary po których ukąszeniu może powstać odczyn alergiczny a ukłucia pozostawiają ropne ślady przez kilka dni. Kaczmary tną również przez ubranie, dla nich to żadna przeszkoda. Jeśli ktoś choruje na podwyższone ciśnienie to pasanie przez kaczany może spowodować reakcje alergiczne mogące zagrażać nawet życiu. Po ugryzieniu aby szybko pozbyć się swędzących bąbli można miejsce ukąszone należy przetrzeć świeżo przeciętą cebulą.

Komar

Komary to małe, bzyczące „wampiry”. W upalne dni nikomu nie przepuszczą. Nie można na chwile stracić ostrożności. Wszędzie gdzie jest człowiek niewątpliwie po chwili pojawi się komar. Komary potrafią w bardzo skuteczny sposób uprzykrzyć życie. Komary – samce sa ciche i spokojne. Żyje kilka dni i nikomu nie zagraża. Ona – samica jest utrapieniem. Może przeżyć nawet dwa miesiące żywiąc się krwią najlepiej ludzką choć nie pogardzi również zwierzęcą. Może jej wypić trzy razy więcej niż sama waży. Samica komara składa kilkaset jaj i do ich wyżywienia potrzebuje krwi. Bez krwi jaja giną. Giną również gdy brak wody. Wylęgowi komarów sprzyjają deszczowa wiosna i wilgotne lato. Najwięcej można ich spotkać w pobliżu zbiorników wodnych, w krzakach i trawach. Na podstawie zachowania komarzych można przewidzieć burze lub deszcze. W tym okresie komarzych gryzą szczególnie zajadle. W Polsce komary nie przenoszą żadnych chorób. Jedynie jeśli zaatakuje ich większa ilość albo ktoś jest uczulony na jad komara może przeżyć takie spotkanie z niezbyt przyjemnymi wspomnieniami.